Sieć BITCOINEthereum przewyższa płyn Bitcoin’s Liquid i LNNamrata

Bitcoin nosi w sobie latarkę jako największą krypto walutę na rynku i nawet jeśli w tym momencie nie miał szczęścia, jego wydajność poza łańcuchem jest coraz lepsza. Projekty takie jak Liquid Network, Lightning Network i DeFi okazały się być motorem wzrostu i przyjęcia dla ekosystemu Bitcoinów.

Łańcuch boczny Bitcoin, Liquid Network, umożliwił szybsze i prywatne transakcje dzięki wykorzystaniu jego L-BTC, który był wspierany 1:1 przez BTC. Według danych zebranych przez badania Arcane, do 1 grudnia 2019 r. Liquid Network posiadała w obiegu 97 L-BTC, które wzrosły sześciokrotnie do 600 L-BTC w ciągu miesiąca. Od tego czasu zanotowała ona ogromny wzrost o 413%, co może być silną oznaką przyjęcia tego projektu.

Ponieważ sieć Liquid wydawała się nabierać rozpędu, Lightning Network nie był daleko w tyle za rozwiązaniem skalowania BTC.

Protokół płatniczy drugiej warstwy odnotował 14 miesięcy ciągłego wzrostu po uruchomieniu w marcu 2018 r., ale od tego czasu doświadczał tendencji spadkowej. Dane sugerują jednak, że nadszedł czas na odwrócenie tej tendencji w przypadku sieci Lightning, ponieważ aktywne kanały publiczne i przepustowość sieci rosną.

Ponieważ lokalny konsensus umożliwił otwarcie kanałów prywatnych między stronami, możliwe było, że przyjęcie protokołu było wyższe niż to, co wskazywały kanały publiczne. W sprawozdaniu BitMEX stwierdzono, że 28 % kanałów w sieci LN to kanały prywatne.

Jednakże, pokonując LN i Liquid pod względem wzrostu poza łańcuchem, DeFi w sieci Ethereum stało się najbardziej prawdopodobnym miejscem przeznaczenia dla Bitcoin Future. Arcane zgłosił, że token ERC-20 wspierany przez BTC był najbardziej dominującym rozwiązaniem pozakanałowym pod względem zablokowania BTC i znacznie wyprzedził Liquid i Lightning. Według danych Nansena, 14 961 BTC zostało zablokowanych w tokenach Bitcoin w sieci Ethereum, co stanowiło 4x więcej niż łączna wielkość Liquid and Lightning.

DeFi ma wspaniały rok, a Wrapped BTC [wBTC] był największym tokenem na Ethereum z 11 136 BTC zablokowane w protokole. Ze względu na napływ innowacji na platformie, dostawy tokenów wyniosły 1439% YTD. Ponieważ wzrost DeFi przekroczył wzrost Liquid i LN, tokeny Bitcoin ERC-20 stanowiły 81,2% poza łańcuchem dostaw BTC.